Crnogorska nacionalna izborna studija (Montenegrin National Election Study) je prvo sistematično i longitudinalno istraživanje izbornog ponašanja u Crnoj Gori koje se sprovodi sa ciljem da se prikupe relevantni, kvalitetni i uporedivi podaci o glasanju i političkom ponašanju uopšte.
Istraživanje je longitudinalno, što znači da se podaci prikupljaju nakon svakih parlamentarnih izbora, te da se kroz baterije pitanje koja se ponavljaju u svakom ciklusu obezbjeđuje praćenje trendova u političkom ponašanju.
Pored standardnog upitnika koji se ponavlja u identičnom obliku u svakom ciklusu, projektni tim u svakom talasu dodaje određena za konkretni društveni i politički kontekst relevantna pitanja.
Osnovne teme nacionalnog dijela upitnika su:
- Povjerenje u institucije,
- Najbitnije teme izbora,
- Osnovne ideološke orijentacije,
- Kontaktiranje birača,
- Nekonvencionalna politička participacija,
- Integritet izbornog procesa,
- Načini informisanja,
- Partijska identifikacija,
- Porodično glasanje,
- Rod i politika.
MNES je dio šireg programa koji koordinira istraživanja i izborne studije širom svijeta – Uporedne studije izbornih sistema (Comparative Study of Electoral Systems – www.cses.org). Kao dio CSES-a, MNES uključuje modul pitanja koji je koordinirana na nivou cijelog programa, a koju pripremaju i dogovaraju svi nacionalni timovi na zajedničkom sastanku.
Prvi MNES je sproveden 2012. godine, nakon Parlamentarnih izbora u oktobru te godine i tada je uključio samo CSES modul pitanja. Uzorak koji je korišten te godine uključio je 1000 ispitanika. Drugi MNES je sproveden nakon Parlamentarnih izbora 2016. godine i pored, CSES modula, uključuje i nacionalno relevantna pitanja. Ovaj talas je u skladu sa preporukama CSES generalne konferencije iz avgusta 2016. godine uključio 1200 ispitanika.
U skladu sa principom otvorenosti i dijeljenja podataka, MNES podaci su dostupni u integralnom obliku zainteresovanoj naučnoj i laičkoj javnosti, uz poštovanje uslova korišćenja..
Finansiranje
Oba MNES talasa istraživanja finansirao je DeFacto Consultancy.